Flags pl en
Leczenie - Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia stomatologiczna
PODSTAWOWE INFORMACJE
Dzisiejsza chirurgia stomatologiczna to nie tylko przykra ekstrakcja(usunięcie) zęba czy nacięcie ropnia. To przede wszystkim poprawianie uśmiechu dzięki implantom czy rekonstrukcjom kostnym. Rzeczy kiedyś niemożliwe, dzisiaj są rutynowymi zabiegami, które w łatwy, szybki i bezbolesny sposób poprawiają komfort życia i samopoczucie naszych pacjentów.
Zabiegi które w niedalekiej przeszłości nie dawały alternatyw- mają w chwili obecnej wiele łatwych, estetycznych i w pełni funkcjonalnych rozwiązań. Dzisiejsza chirurgia stomatologiczna pozwala poczuć się pięknym i zdrowym.
W naszej klinice każdy zabieg wykonywany jest w bezpiecznym dla pacjenta znieczuleniu miejscowym. Używamy do tego między innymi całkowicie bezbolesnego systemu pod nazwą The Wand. Środek znieczulający jest aplikowany przez system komputerowy dzięki czemu pacjent nic nie czuje i w komfortowy sposób jest przygotowany do leczenia.

POZOSTAŁE ZABIEGI CHIRURGICZNE WYKONYWANE W NASZYCH GABINETACH:
 • Usunięcie zęba mlecznego
 • Usunięcie zęba stałego
 • Usunięcie zęba mądrości
 • Chirurgiczne usunięcie zatrzymanych zębów (także mądrości)
 • Ekstrakcje chirurgiczne
 • Resekcja wierzchołka korzenia
 • Nacięcie ropnia
 • Wypełnienie rany poekstrakcyjnej materiałem kościozastępczym


WSKAZANIA
Tylko stomatolog jest w stanie określić czy ząb powinien zostać usunięty. Wskazaniami do takiego zabiegu są:
 • zgorzel miazgi zęba oraz zmiany okołowierzchołkowe w zębach, nierokujące sukcesem w leczeniu
 • pozycja zęba poza łukiem- gdy nie można skorygować go ortodontycznie
 • ekstrakcja mająca na celu stworzenie wystarczającego miejsca pozostałym zębom (wskazanie z przyczyn ortodontycznych) oraz wiele innych


PRZECIWWSKAZANIA
Pewne procesy toczące się w sąsiedztwie zęba mogą być przeciwwskazaniem do ekstrakcji. Są to m. in.:
 • przypadki gdy ząb tkwi w guzie nowotworowym bądź jego sąsiedztwie
 • przeciwwskazania ogólnoustrojowe (miesiączka, ciąża)


STOSOWANE ROZWIĄZANIA
Zabieg ekstrakcji nie jest skomplikowanym zabiegiem i w większości przypadków odbywa się w gabinecie stomatologicznym.
W naszych gabinetach chirurdzy usuwają zęby w sposób standardowy oraz w niektórych przypadkach w sposób chirurgiczny( do zabiegu takiego kwalifikują się zęby zatrzymane, ewentualnie zęby których korona uległa całkowitemu zniszczeniu)
Zabiegi wykonywane są najczęściej w znieczuleniu miejscowym, m. in. w bezboleśnie aplikowanym znieczuleniu w najnowszej technologii The WAND.

DIAGNOSTYKA
Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja z chirurgiem oraz wykonanie zdjęć RVG, a w szczególnych przypadkach komputerowe badanie tomograficzne.

PRZEBIEG LECZENIA
Pacjent jest znieczulany. W wielu przypadkach istnieje możliwość bezbolesnej anestezji w systemie komputerowym The Wand.
Po tym etapie chirurg stomatolog usuwa ząb.

ZALECENIA PO LECZENIU - INSTRUKCJE DLA PACJENTA
W zależności od tego jaki był stopień złożoności ekstrakcji pacjent musi zastosować się do ścisłych, indywidualnych zaleceń chirurga.

PROFILAKTYKA
By uniknąć najbardziej radykalnych metod leczenia stomatologicznego- ekstrakcji, należy przede wszystkim regularnie kontrolować stan uzębienia . Zapraszamy na wizyty kontrolne co 6 miesięcy. Diagnostyka taka umożliwi wczesne wykrycie próchnicy, ognisk zapalnych i tym samym będzie najlepszym hamulcem dla zmian nieodwracalnych.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Dlaczego powinno się jak najszybciej uzupełnić brakujący ząb?
Stomatolodzy bardzo często określają miejsce po ekstrakcji zębów” destrukcyjną luką”. Dlaczego? Wszystko zostanie wyjaśnione za pomocą opisów:
W pełnym łuku zębowym każdy ząb ma swoje określone miejsce. Jednak w przypadku powstania jakiegokolwiek braku zębowego dochodzi do zachwiania równowagi. Wtedy rozpoczyna się proces 5 destrukcyjnych i często nieodwracalnych konsekwencji, które są wynikiem nieuzupełnienia brakujących zębów:

5 destrukcyjnych konsekwencji w przypadku nieuzupełnienia brakujących zębów.

1) Na skutek przechylenia zębów w kierunku luki, powstają przerwy między zębami. Są to nieestetyczne diastemy, sprzyjające stanom zapalnym dziąsła.
2) Wyzwalane podczas żucia pokarmów siły powodują przekrzywianie się zębów w kierunku luki. Dochodzi do zaburzenia symetrii uśmiechu.
3) Kość w miejscu po usuniętym zębie zanika( kość wyrostka zębodołowego). Proces ten pociąga za sobą zanik dziąsła. Skutkiem tego procesu jest trudność w wykonaniu estetycznego uzupełnienia protetycznego. Osiągnięcie naturalnego wyglądu może wymagać zabiegu regeneracji kości czy tkanek miękkich.
4) Ząb, na skutek braku kontaktu z przeciwstawnym zębem utraconym, systematycznie wysuwa się. Ząb staje się przeciążony(węzeł urazowy) , co doprowadza do jego silnego rozchwiania, a w konsekwencji do usunięcia.
5) Konsekwencją tych wszystkich przemieszczeń jest powstanie nieprawidłowego zgryzu, który może doprowadzić do zmian w stawie skroniowo-żuchwowym.

STOSOWANE INNOWACJE W LECZENIU CHIRURGICZNYM
Nasi chirurdzy stosują najbardziej efektywne na rynku piezoelektryczne urządzenie do cięcia kości – MECTRON PIEZOSURGERY. O naszym wyborze tego urządzenia zadecydowały jego unikalne cechy, m. in. Możliwość precyzyjnego cięcia tkanek twardych bez ryzyka uszkodzenia tkanek miękkich. Dzięki zastosowanej w urządzeniu technologii ultradźwiękowej , w trakcie cięcia nie wydziela się nadmierna ilość niekorzystnego ciepła, dzięki czemu kość nie ulega przegrzaniu( co prowadzi do martwicy).

Laser diodowy firmy KAVO, zmniejszający bolesność pozabiegową i przyspieszający gojenie.

Posiadamy komputerowy system do podawania znieczuleń miejscowych The Wand. Największą zaletą tego urządzenia jest bezbolesne podawanie znieczulenia pacjentowi w odpowiedniej, dobranej indywidualnie dawce. Nie ma tu miejsca na pomyłki.

W naszej klinice jako jednej z pierwszych stosowany jest MUCOGRAFT- materiał pozwalający w szybki i estetyczny sposób odbudować tkanki miękkie( pot. dziąsła). Jest niezastąpiony w przeszczepach dziąsłowych.

Jest to produkt naturalny, skutecznie wspierający odbudowę tkanek miękkich.
Zaletą jego stosowania jest niewątpliwie mniejsze obciążenie bólowe dla pacjenta niż przy wykorzystaniu technik pobierania tkanek własnych .

Przypominamy że warunkiem powodzenia leczenia i zachowania gwarancji jest wykonywanie w naszych gabinetach wizyt kontrolnych minimum co 6 miesięcy.


Stomatologia CICHOŃ Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej,
30-108 Kraków, Marcina Borelowskiego-Lelewela 13,
Mapa dojazdu, tel. +48 (12) 294 11 00, E-mail: biuro@stomatologiacichon.pl