Flags pl en
Poradnik Pacjenta - FAQ
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA NASZYCH PACJENTÓW:

W jaki sposób najbezpieczniej wyprostować krzywe zęby?
Mam krzywe zęby, kły są bardziej wystające i wyżej umiejscowione. Jakie są metody poprawy takiego rodzaju niedoskonałości. Czy długo się czeka na efekt?

W opisanej przez Pana sytuacji dobrym rozwiązaniem jest stały aparat ortodontyczny. W obecnej dobie aparaty takie są bardzo zróżnicowane: od klasycznych z metalowymi zamkami,bardziej estetycznych-szafirowych, przeźroczystych, porcelanowych-w kolorze zęba aż po lingwalne, które mocowane są od wewnętrznej strony zęba dzięki czemu są niewidoczne. Aparaty stałe wymagają od pacjenta dużej samodyscypliny, która polega głównie na systematycznych wizytach kontrolnych u stomatologa. Ponadto, pacjent musi wykazać się cierpliwością, gdyż efekty leczenia są oddalone w czasie i czasem okres taki sięga 2 lat
Alternatywą dla aparatów ortodontycznych są bez wątpienia korony i licówki. Nadajemy nimi pożądany przez nas kształt oraz kolor i w rezultacie otrzymujemy prawidłowo ustawione zęby. Największą zaletą licówek i koron jest czas ich wykonania. Pacjent oczekuje maksymalnie 7 dni na końcowy efekt.

Czy chirurgiczne usuwanie „zębów mądrości” to skomplikowany zabieg, na czym polega?
Moje „ósemki” nie wyrosły nad dziąsło, tylko są w nim schowane. Lekarz stomatolog polecił mi zabieg chirurgicznego usunięcia tych zębów. Chciałabym się dowiedzieć czy powinnam obawiać się takiego zabiegu?

Zabieg chirurgicznego usuwania „ósemek” stosuje się w przypadkach, gdy ząb wyrzyna się częściowo, w niekorzystnym położeniu lub pozostaje w kości. Warto zaznaczyć, że istnieje więcej wskazań do usuwania takich zębów niż przeciwwskazań. Każda ekstrakcja jest postępowaniem chirurgicznym, w trakcie którego lub po którym mogą wystąpić powikłania ogólne i miejscowe. Pierwszy etap to znieczulenie pacjenta, następnie chirurg przechodzi do usuwania zęba. Nierzadko niezbędne jest nacięcie dziąsła w miejscu ekstrakcji. W klinice „CICHOŃ Stomatologia” chirurg wykorzystuje innowacyjne urządzenie „PIEZOSURGERY”, które umożliwia atraumatyczne zabiegi w obrębie kości. Zabieg jest bardzo prosty. Nie należy się go obawiać, gdyż zawsze przynosi więcej korzyści niż szkód.

Licówka czy korona?
Mam niewielką przerwę między jedynkami i chciałabym ją zlikwidować w jak najkrótszym czasie. Dowiedziałam się, że najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku są licówki lub korony. Proszę o informację jaka jest między nimi różnica. Na co powinnam się zdecydować?

Główną różnicą między licówką a koroną jest wielkość. Licówka to cienka nakładka, którą umieszcza się na przedniej powierzchni zęba. Korona jest grubsza, wymaga preparacji większej ilości zęba, na całej jego powierzchni w celu jej nałożenia. Warto również zaznaczyć, że licówki stosuje się zwykle w przypadku zdrowych zębów, po to by poprawić ich walory estetyczne. Korona często uzupełnia duże braki tkanki własnej zęba. Najczęściej to lekarz decyduje, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjenta.

Paradontoza
Czy paradontozę można leczyć? Jakie są sposoby zapobiegania paradontozie?

Współczesna stomatologia oferuje szeroki wachlarz metod leczenia parodontozy. Bardzo ważne aby lekarz po konsultacji z pacjentem dobrał najodpowiedniejszy system. Istotne jest, żeby lekarz stwierdził w jakim stadium choroby znajduje się pacjent, bo tylko wtedy dobierze odpowiedni sposób leczenia.
Warto zaznaczyć, że wczesne stadia choroby można łagodzić oraz leczyć bezbolesnymi i prostymi zabiegami w gabinecie . Gdy choroba jest zaawansowana nie wyklucza się nawet przeszczepu kości oraz korekty dziąsła.

Jaki rodzaj wypełnienia jest najlepszy?
Chciałabym się dowiedzieć jaki rodzaj wypełnienia zachowuje najdłuższą żywotność i jednocześnie dobrze wygląda?

Na rynku dostępna jest cała gama materiałów służących do wypełniania ubytków zębowych. W Stomatologii Cichoń stosuje się od wielu lat najlepsze z nich- GRADIA DIRECT, oraz zachowujący najlepsze walory estetyczne materiał kompozytowy ARTISTE. Kompozyty te charakteryzują się maksymalną szczelnością, niesamowitą wytrzymałością oraz rewelacyjnym efektem estetycznym.

Implanty
Jakie implanty są najlepsze? Czym różnią się między sobą?
Czy każdy może mieć implanty stomatologiczne?

Implantologia to dziedzina bardzo szybko rozwijająca się, dlatego też rozróżnić można wiele systemów implantologicznych, oraz różne rodzaje implantów. Implanty wykonane są zwykle z tytanu. Przełomem ostatnich miesięcy jest implant cyrkonowy. Oprócz materiału wykonania różnią się między sobą grubością, długością oraz kształtem. Lekarz implantolog dobiera do indywidualnych potrzeb pacjenta odpowiedni implant. Przeciwwskazań do implantacji jest niewiele, aczkolwiek są i mówi o nich zawsze lekarz w czasie wizyty konsultacyjnej.

Dlaczego implanty uznawane są za lepsze rozwiązanie w przypadku braku zębów niż proteza ruchoma? Napotkałem w internecie opinie, że implanty są lepszym rozwiązaniem na zastąpienie naturalnych zębów niż proteza. Z czego wynika takie stwierdzenie?

Rzeczywiście, implanty są lepszym rozwiązaniem niż proteza. Wszystkie siły towarzyszące żuciu pokarmów przenoszone są na korony naszych zębów a następnie na ich korzenie. Implant wkręcany jest w kość z którą świetnie się integruje i dzięki temu w 100% zastępuje naturalny korzeń. W przypadku stosowania protez, mamy dużo mniejszy komfort. Przede wszystkim proteza jest ruchoma i dlatego nigdy nie będzie tak stabilnie osadzona jak praca na implantach. Siły nacisku towarzyszące żuciu przenoszone są na protezę a następnie na dziąsło, czego konsekwencją może być zanik kości.

W skrócie:
Zalety implantów zębowych:
  • zapewniają mocną i stabilną podstawę dla sztucznych zębów, które wyglądają, zapewniają odczucia i funkcjonują tak jak prawdziwe zęby
  • możesz jeść, rozmawiać, uśmiechać się bez obaw
  • pomagają zapewnić atrakcyjny i estetyczny rezultat, a także zachować kształt twarzy (stymulują tkankę kostną i dziąsła)
  • pomagają zachować zdrowy stan sąsiednich zębów dzięki wyeliminowaniu użycia klamry i konieczności szlifowania sąsiednich zębów w celu uzyskania podparcia


Stomatologia CICHOŃ Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej,
30-108 Kraków, Marcina Borelowskiego-Lelewela 13,
Mapa dojazdu, tel. +48 (12) 294 11 00, E-mail: biuro@stomatologiacichon.pl