Flags pl en

Leczenie - Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe Kraków

PODSTAWOWE INFORMACJE O LECZENIU KANAŁOWYM

Endodoncja popularnie zwana leczeniem kanałowym polega na usunięciu miazgi zęba (małe naczynie) i nerwu oraz bardzo dokładnym, szczelnym wypełnieniu pustego kanału korzeniowego odpowiednim materiałem. W naszej klinice leczeniem kanałowym zajmuje się lekarz endodonta - specjalista od leczeń kanałowych, który swoją wiedzę i umiejętności stale doskonali na kursach w kraju i zagranicą.

WSKAZANIA

Leczenie endodontyczne stosujemy gdy mamy do czynienia z zainfekowaną miazgą. Do stanu takiego może doprowadzić: pęknięcie zęba, głęboki i rozległy ubytek, kilkukrotne leczenie zęba lub jego złamanie. Niestety nawet niewielki uraz może spowodować zniszczenie miazgi. Jeśli infekcja miazgi nie zostanie leczona może stać się przyczyną bólu lub prowadzić do powikłań, np. ropnia. Głównymi objawami zapalenia miazgi są: ból spontaniczny lub pulsujący, utrzymujący się przez dłuższy czas, nadwrażliwość na ciepło i zimno, odczuwanie bólu w trakcie nagryzania, rozległy ubytek próchnicowy, uraz doprowadzający do uszkodzenia miazgi, przebarwienie zęba na ciemny kolor, obrzęk i bolesność błony śluzowej i okolicznych tkanek miękkich.

STOSOWANE ROZWIĄZANIA

W Stomatologii Cichoń kanały nie są wypełniane tradycyjną metodą. Lekarz endodonta używa do tego celu aparatów Obtura oraz system B. Pozwalają one na bardzo dokładne i szczelne wypełnienie kanałów a tylko takie jest gwarancją braku powikłań w przyszłości. Wprowadzenie do endodncji techniki wypełniania termoplastyczną gutaperką pozwoliło na dokładniejsze wypełnienie kanałów, nieosiągalne dotychczasowymi metodami. Ponadto w obecnych czasach powodzenie leczenia kanałowego zapewnia wykorzystywanie mikroskopu. W Stomatologii Cichoń stosowany jest z powodzeniem od ponad 3 lat.

PRZEBIEG LECZENIA KANAŁOWEGO

Do postawienia odpowiedniej diagnozy niezbędne jest wykonanie zdjęcia rtg. Na jego podstawie można określić ilość korzeni w zębie ich kształt oraz przebieg.
Następnie lekarz przystępuje do oczyszczenia korony zęba, w celu usunięcia bakterii próchnicy i opracowania pozostałych ścianek w sposób, który ułatwi dostęp do kanałów korzeni.
Lekarz oczyszcza zakażone kanały poprzez usunięcie zainfekowanej miazgi z każdego z nich. Pomocne w tym przypadku może okazać się zastosowanie ozonu i lasera. Następnie dezynfekuje je chemicznie dla pewności, że usunięte zostały wszystkie bakterie.
Ostatnim etapem jest wypełnienie oczyszczonych kanałów w korzeniach specjalnym, obojętnym biologicznie preparatem. Zabieg taki zapewnia szczelną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii. Następnie stomatolog odtwarza naturalny kształt zęba.

ZALECENIA PO LECZENIU KANAŁOWYM - INSTRUKCJE DLA PACJENTA

Nie ma szczególnych przeciwwskazań, zaleceń co do zachowania pacjenta po wykonanym, leczeniu kanałowym. Wszelkie informacje przekazuje lekarz prowadzący bezpośrednio po zakończonym leczeniu.

PROFILAKTYKA

Najlepszą profilatyką w tym przypadku okazuje się regularne odwiedzanie dentysty. Wcześnie wykryta próchnica jest leczona przy pomocy wypełnienia.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA


Czy leczenie kanałowe gwarantuje sukces leczenia i utrzymanie zęba przez wiele lat?
Leczenie kanałowe jest skuteczne w około 95% przypadków. Lekarz nie jest jednak w stanie zagwarantować pacjentowi efektu, a jedynie leczenie chorego zęba zgodnie ze sztuką lekarską.
Bardzo istotne w leczeniu endodontycznym jest stosowanie wkładów koronowo- korzeniowych, które gwarantują większą wytrzymałość leczonego kanałowo zęba( brak złamań, pęknięć zęba).

Czy złamane narzędzie w kanale jest jednoznaczne z koniecznością usunięcia wcześniej leczonego kanałowo zęba?
Złamane narzędzie w kanale nie jest wyrokiem dla naszego zęba. Stosując mikroskop endodonyczny lekarz jest w stanie usunąć każde narzędzie. Może się okazać że niezbędne będzie również zamknięcie perforacji. W chwili obecnej materiałem zalecanym do zamknięcia perforacji i stosowanym w Stomatologii Cichoń jest MTA (Mineral Trioxide Aggregate).


Stomatologia CICHOŃ Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej,
30-108 Kraków, Marcina Borelowskiego-Lelewela 13,
Mapa dojazdu, tel. +48 (12) 294 11 00, E-mail: biuro@stomatologiacichon.pl