Flags pl en

Leczenie kanałowe Kraków

LECZENIE KANAŁOWE - PODSTAWOWE INFORMACJE

Endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej leczącej choroby miazgi zęba, w której znajdują się nerwy oraz naczynia krwionośne, utrzymujące ząb przy życiu. Popularnie zwana leczeniem kanałowym, polega na usunięciu zainfekowanej bakteriami miazgi oraz na bardzo dokładnym, szczelnym wypełnieniu pustego kanału korzeniowego odpowiednim materiałem. Tym samym, leczenie podjęte w odpowiednim momencie, pozwala uratować ząb przed wyrwaniem i umożliwia jego odbudowę. Zainfekowana bakteriami miazga zęba to potencjalne źródło wielu zakażeń.

LECZENIE KANAŁOWE - WSKAZANIA

Leczenie endodontyczne jest wskazane po zdiagnozowaniu zmienionej chorobowo miazgi zęba. Do infekcji miazgi może doprowadzić: głęboka i rozległa próchnica, kilkukrotne leczenie zęba, nieszczelne wypełnienie kanałów, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych lub pęknięcie, poważne złamanie zęba. Nawet niewielki uraz może spowodować jej zniszczenie. Jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio wcześnie wyleczona, może stać się przyczyną bólu lub prowadzić do powikłań, np. ropni. Głównymi objawami zapalenia miazgi są: ból spontaniczny lub pulsujący, utrzymujący się przez dłuższy czas, nadwrażliwość na ciepło i zimno, odczuwanie bólu w trakcie nagryzania, przebarwienie zęba na ciemny kolor, obrzęk i bolesność błony śluzowej i okolicznych tkanek miękkich.

LECZENIE KANAŁOWE - STOSOWANE ROZWIĄZANIA

W Stomatologii Cichoń kanały nie są wypełniane tradycyjną metodą. Lekarz endodonta używa do tego celu nowoczesnych aparatów Obtura oraz system B. Pozwalają one na bardzo dokładne i szczelne usunięcie bakterii z korzeni zęba i pracyzyjne wypełnienie kanałów, będące gwarancją braku powikłań w przyszłości. Wprowadzenie do endodoncji techniki wypełniania termoplastyczną gutaperką pozwoliło na dokładniejsze opracowanie kanałów, nieosiągalne dotychczasowymi metodami. Ponadto powodzenie leczenia kanałowego zapewnia wykorzystywanie mikroskopu - w gabinetach Centrum stosowany jest z powodzeniem od wielu już lat.

LECZENIE KANAŁOWE - PRZEBIEG LECZENIA

Do postawienia odpowiedniej diagnozy i planu leczenia niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG. Na jego podstawie można określić ilość korzeni w zębie, ich kształt oraz przebieg.
Następnie lekarz przystępuje do oczyszczenia korony zęba, w celu usunięcia próchnicy i opracowania pozostałych ścianek w sposób, który ułatwi dostęp do kanałów korzeni.
Lekarz czyści po kolei zakażone kanały poprzez bardzo dokładne usunięcie zainfekowanej miazgi. Następnie dezynfekuje je chemicznie dla pewności, że usunięte zostały wszystkie bakterie.
Ostatnim etapem jest wypełnienie oczyszczonych kanałów w korzeniach specjalnym, obojętnym biologicznie preparatem. Zabieg taki zapewnia szczelną ochronę przed ponownym przeniknięciem bakterii. Następnie stomatolog odtwarza naturalny kształt zęba.

LECZENIE KANAŁOWE - ZALECENIA PO LECZENIU

Nie ma szczegółowych zaleceń oraz przeciwskazań dla pacjenta po wykonanym leczeniu kanałowym. Wszelkie istotne informacje przekazuje lekarz bezpośrednio po zakończonym zabiegu.

LECZENIE KANAŁOWE - PROFILAKTYKA

Najlepszą profilaktyką jest regularne odwiedzanie dentysty. Wcześnie wykryte i usunięte zmiany chorobowe zęba zapobiegają poważniejszym infekcjom.

LECZENIE KANAŁOWE - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA


Czy leczenie kanałowe gwarantuje sukces leczenia i zachowanie zdrowego zęba przez wiele lat?
Leczenie kanałowe jest skuteczne w około 95% przypadków. Lekarz nie jest jednak w stanie zagwarantować pacjentowi efektu, a jedynie leczenie chorego zęba zgodnie ze sztuką lekarską. Zgłoszenie się do dentysty endodonty po pierwszych symptomach zakażenia daje na pewno dużo większe szanse na powodzenia leczenia.
Bardzo istotne w leczeniu endodontycznym jest stosowanie wkładów koronowo - korzeniowych, które gwarantują większą wytrzymałość leczonego kanałowo zęba, zabezpieczając go przed złamaniami, pęknięciami.

Czy złamane narzędzie w kanale jest jednoznaczne z koniecznością usunięcia wcześniej leczonego kanałowo zęba?
Złamane narzędzie w kanale nie jest wyrokiem dla zęba. Stosując mikroskop endodontyczny lekarz jest w stanie usunąć każde narzędzie. Może się okazać, że niezbędne będzie również zamknięcie perforacji. W chwili obecnej materiałem zalecanym do zamknięcia perforacji i stosowanym w Stomatologii Cichoń jest MTA (Mineral Trioxide Aggregate).


Stomatologia CICHOŃ Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej,
30-108 Kraków, Marcina Borelowskiego-Lelewela 13,
Mapa dojazdu, tel. +48 (12) 294 11 00, E-mail: biuro@stomatologiacichon.plZgodnie z art. 13 ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, czytaj więcej...

Zgodnie z art. 13 ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stomatologia Bartosz Cichoń Kraków (30-108 ), Ul. Borelowskiego - Lelewela 13,
  2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych: ochronadanych@stomatologiacichon.pl, tel. 795 400 638,
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu nawiązania kontaktu na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora,
  4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa oraz podmioty będące zaangażowane w kontakt,
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 5 lat
  6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego,
  8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych może skutkować niemożliwością nawiązania kontaktu