Flags pl en

Leczenie - Licówki

Licówki Kraków

PODSTAWOWE INFORMACJE O LICÓWKACH

Braki zębowe powinno się uzupełniać jak najszybciej od momentu utraty zęba. W przeciwnym razie pozwalamy na niekorzystne następstwa mające wpływ na cały układ żucia. Leczenie protetyczne ma na celu przywrócenie funkcji narządu żucia poprzez uzupełnienie brakujących tkanek zęba jak również braków zębowych.

WSKAZANIA


Wskazania do stosowania licówek
Leczenie protetyczne polega na zastąpieniu brakujących, własnych tkanek pacjenta przez specjalnie przygotowane elementy- uzupełnienia protetyczne., które zastępują naturalne zęby i hamują negatywne skutki braku uzębienia. Leczenie stosuje się w przypadku braków pojedynczego zęba, kilku zębów jak również przy całkowitym bezzębiu. Dzięki protetyce możemy niwelować defekty estetyczne, korygować kształt, ustawienie i kolor zębów. Warto zaznaczyć, że implantologia jest w ostatnim czasie najbardziej popularną dziedziną uzupełniającą leczenie protetyczne. Dzięki wprowadzeniu wszczepów, uzyskujemy pewniejsze, bardziej komfortowe i wysoce estetyczne odbudowy protetyczne.

STOSOWANE ROZWIĄZANIA


LICÓWKI


Licówki
Licówka to cienka nakładka estetyczna o grubości od 0,1 mm do 0,5 mm dzięki której nadaje się zębowi pożądany kształt, wielkość oraz odcień. Licówka mocowana jest od wargowej, widocznej strony zęba, powierzchnia ta jest wcześniej pod nią minimalnie preparowana. Coraz częściej staramy się stosować licówki, niewymagające preparacji. Zwykle stosuje się licówki wykonane z porcelany, gdyż materiał ten zachowuje bardzo długo najwyższej jakości walory estetyczne. Licówki stosuje się głównie u pacjentów, którzy chcą zmienić kształt zębów, lub pozbyć się przebarwień. Bardzo często koryguje się nimi zęby uszkodzone wskutek urazów mechanicznych.

W klinice CICHOŃ wykonujemy następujące licówki:

  • Licówki kompozytowe,
  • Licówki pełnoceramiczne,
  • Licówki z dwukrzemianu litu (b. cienkie - 0.25 mm i wysoce estetyczne)


W przypadku, gdy pacjent nie ma korony zęba(utrata na skutek wypadku, zaawansowanej próchnicy), brakuje mu pojedynczych zębów lub cierpi na całkowite bezzębie stosujemy korony, mosty oraz protezy.

KORONY I MOSTY

Korona wiernie odtwarza anatomiczny kształt zęba zniszczonego przez próchnicę, złamanego lub leczonego kanałowo. Umożliwia korektę kształtu i koloru zęba oraz jego ustawienia w łuku zębowym.
Każde rozwiązanie protetyczne dobierane jest indywidualnie dla każdego pacjenta. W przypadku gdy występuje brak jednego lub kilku zębów, stosujemy korony i mosty. W miejscu braku pojedynczego zęba wszczepia się implant, montuje łącznik a na nim osadza koronę.

Korony i mosty

Można zastosować inną metodę - wykonać trzypunktowy most (3 połączone ze sobą korony), wsparty na sąsiednich wypreparowanych w odpowiedni sposób zębach.
Jednak działanie takie jest mniej korzystne, gdyż wymaga oszlifowania nierzadko zdrowych zębów.
W przypadku utraty większej ilości zębów, najlepszym rozwiązaniem są mosty i protezy oparte na implantach. Rozwiązanie takie gwarantuje przywrócenie utraconej estetyki oraz funkcji żucia. Stosując implanty zębowe zastępujemy utracone korzenie zębów, dzięki czemu zatrzymujemy w tym miejscu proces zaniku tkanki kostnej.

Korony i mosty

Korony i mosty ceramiczne wykonane są na następujących podbudowach: na podbudowie metalowej (stal, złoto, tytan) oraz na podbudowie bezmetalowej wykorzystując cyrkon lub aluminę. Dobór odpowiedniej metody leczenia zależy głównie od pożądanego przez pacjenta efektu estetycznego. W odcinkach przednich stosuje się głównie korony pełnoceramiczne, bezmetalowe gdyż tylko one idealnie odzwierciedlają naturalny kolor i przezierność zęba. Korony takie wykonujemy w systemie PROCERA lub w innowacyjnym systemie ATLANTIS.Przy zastosowaniu tradycyjnych koron porcelanowych z podbudową metalową minusem jest występowanie szarej linii w obszarze styku korony z dziąsłem.

PROTEZY


Ze względu na rodzaj umocowania protezy można kwalifikować w następujący sposób:

- PROTEZY RUCHOME - uzupełnienia protetyczne tego typu mogą być wprowadzane i usuwane z jamy ustnej przez pacjenta (protezy akrylowe, protezy szkieletowe, protezy overdenture -wysoce estetyczne, bezklamrowe, funkcjonalne)

- PROTEZY STAŁE - uzupełnienia osadzone na zębach bądź implantach permanentnie (trwale).

WAŻNA INFORMACJA
W przypadku gdy pacjent nosi od dłuższego czasu protezę ruchomą i doszło do znacznego zaniku podłoża kostnego, a tym samym proteza nie zapewnia odpowiedniego komfortu proponujemy mu wszczepienie 2 implantów pozwalających ufiksować, utrzymać protezę. Rozwiązanie takie nie wymaga dużego nakładu finansowego a zapewnia wysoki komfort użytkowania protez.

Ponadto proponujemy Państwu:


Metoda All-on-4
Polega na wszczepieniu 4 implantów i osadzeniu na nich protezy wykonanej z najwyższej jakości materiałów dentystycznych. Technika ta może być z powodzeniem stosowana w bardzo trudnych przypadkach stomatologicznych z dużym zanikiem kości. Stosowana w szczęce dolnej pacjenta.

Metoda All-on- 6
Polega na wszczepieniu 6 implantów i osadzeniu na nich protezy wykonanej z najwyższej jakości materiałów dentystycznych. Technika ta może być z powodzeniem stosowana w bardzo trudnych przypadkach stomatologicznych. Stosowana w szczęce górnej lub dolnej pacjenta.

Najwyższy komfort oraz pełna rehabilitacja funkcjonalna i estetyczna przy wykorzystaniu mostów ceramicznych wymaga wprowadzenia 8 implantów w szczęce i 6 implantów w żuchwie.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Licówki, Korony i mosty

Czym jest łącznik protetyczny i w jakim celu się go stosuje?

Łącznik protetyczny jak sama nazwa wskazuję jest częścią łączącą koronę z implantem. Jest przykręcany do implantu. Spełnia funkcję filaru protetycznego. W większości przypadków w Stomatologii Cichoń stosujemy indywidualnie, komputerowo projektowane łączniki. Tylko takie rozwiązanie zapewnia wysoką estetykę i pełną funkcjonalność. Łączniki wykonuje się z tytanu, złota lub w pełni estetycznego cyrkonu.


Jak przebiega proces powstania pełnoceramicznej korony PROCERA?
Stomatolog protetyk, przygotowuje ząb pod koronę, następnie pobiera wyciski i odsyła je do laboratorium protetycznego. System PROCERA charakteryzuje się tym, że korony napalane są w Szwecji na podbudowie cyrkonowej, która zastępuje klasyczny metal. W polskim laboratorium przy użyciu skanerów powstaje wirtualny obraz preparacji zębów pacjenta. Obraz ten przesyłany jest drogą mailową do szwedzkiego laboratorium, gdzie przy użyciu komputerowo sterowanego frezowania powstaje główna część korony. Następnie korona wraca z powrotem do Polski, gdzie technik napala elementy ceramiczne, nadając jej indywidualne cechy. W trakcie wykonania koron Procera ręka technika jest w znacznym stopniu zastępowana przez komputery.

Przypominamy, że warunkiem powodzenia leczenia oraz zachowania gwarancji jest odbywanie wizyt kontrolnych w naszych gabinetach minimum co 6 miesięcy.


Stomatologia CICHOŃ Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej,
30-108 Kraków, Marcina Borelowskiego-Lelewela 13,
Mapa dojazdu, tel. +48 (12) 294 11 00, E-mail: biuro@stomatologiacichon.pl