Flags pl en
Ortodonta Kraków - Gabinet ortodontyczny Kraków

ORTODONTA – PODSTAWOWE INFORMACJE

Ortodoncja jest bardzo rozległą dziedziną stomatologii, zajmującą się niwelowaniem nieprawidłowo ustawionych zębów. To prewencja i leczenie wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży jak i u dorosłych osób. Rozwój tej dziedziny stomatologii oraz rosnąca ilość metod leczenia sprawia, iż obecnie terapia ortodontyczna jest możliwa bez względu na wiek i zaawansowanie zmian chorobowych. Skuteczne leczenie powinno odnowić poprawną relację między szczęką górną i dolną (fizjologiczne zwarcie) oraz właściwe ustawienie zębów w łukach zębowych. Znacząco poprawia proporcję twarzy, zmniejsza stany bólowe w stawach skroniowo-żuchwowym oraz oczywiście podnosi samoocenę pacjenta.


ORTODONTA – WSKAZANIA

Wskazaniami do leczenia ortodontycznego są najczęściej:

 • wady stawu skroniowo-żuchwowego
 • tyłozgryz
 • progenia
 • retrogenia
 • zgryz otwarty
Leczenie ortodontyczne często bywa przygotowaniem do leczenia chirurgicznego, implantologicznego lub protetycznego

ORTODONTA – STOSOWANE ROZWIĄZANIA

Dzisiejsza ortodoncja oferuje szereg typów aparatów do pozycjonowania zębów w łuku.
W naszym gabinecie ortodontycznym specjaliści stosują następujące aparaty i systemy leczące wady zgryzowe:
 • aparaty ruchome, wyjmowalne.
 • aparaty stałe metalowe. Bardzo skuteczny, tradycyjny system ortodontyczny, Na zęby naklejane są metalowe zamki, do których przyłączony specjalnymi ligaturami zostaje łuk, wywierający siłę przemieszczającą zęby. Łuk wymieniany jest z czasem na coraz grubszy, zwiększający intensywność.
 • Samoligaturujące aparaty Damon - System Damon Q oraz DAMON Clear to system bazujący na zamkach i łukach wykonanych w oparciu o najnowsze osiągnięcia inżynierii i metalurgii. Leczenie ortodontyczne przy pomocy aparatów SYSTEM DAMON gwarantuje szybkie i spektakularne efekty.

GABINET ORTODONTYCZNY - Zalety SYSTEMU DAMON

Ortodonta - Gabinet ortodontyczny
 • W porównaniu z leczeniem przy pomocy aparatów tradycyjnych czas leczenia jest krótszy
 • Cena leczenia z zastosowaniem aparatu Damon jest sumarycznie niższa, niż przy zastosowaniu konwencjonalnych zamków. Krótszy czas leczenia zmniejszą liczbę wizyt, co wiąże się ze znaczną oszczędnością.
 • W trakcie całego leczenia dolegliwości bólowe praktycznie nie występują.
 • Z powodzeniem sprawdza się u osób dorosłych. Czas leczenia osób dorosłych Systemem Damin Q jest taki sam, jak czas leczenia dzieci.
 • Zamki Damona przesuwają zęby szybciej niż zamki tradycyjne. Pacjent już po pierwszym miesiącu leczenia obserwuje dużą poprawę ustawienia zębów.
 • Kształt zamków zdecydowanie ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko demineralizacji szkliwa.
 • Porównując do metody tradycyjnej, usuwanie zębów przedtrzonowych w większości przypadków nie ma uzasadnienia - nawet przy dużych stłoczeniach.
 • System ten poleca się również osobom wcześniej leczonym ortodontycznie, u których nie uzyskano oczekiwanego, perfekcyjnego efektu.

GABINET ORTODONTYCZNY - DLACZEGO LECZENIE ORTODONTYCZNE JEST TAK WAŻNE?

Wada zgryzu to nie tylko defekt kosmetyczny, tak ważny ze względu psychologicznego i samooceny. To także zaburzenie morfologiczno – czynnościowe, które zarówno w bliższej, jak i w dalszej przyszłości, może negatywnie wpływać na stan uzębienia.
Osoba, u której występuje znacząca wada zgryzu, bez podjęcia leczenia ortodontycznego, w szerszej perspektywie czasowej może być narażona na szereg dokuczliwych dolegliwości:
 • Występowanie próchnicy - np. przy stłoczeniach. Utrudniona higiena jamy ustnej powoduje zaleganie resztek pokarmu i szybsze odkładanie płytki bakteryjnej, odpowiedzialnej między innymi za próchnicę zębów.
 • Choroby przyzębia powstałe na skutek występowania zgryzu urazowego.
 • Komplikacje przy ekstrakcjach zębów - np. przy znacznych stłoczeniach.
 • Wady wymowy spowodowane zgryzami otwartymi lub wychyleniem siekaczy.
 • Zaburzenia w funkcji stawów skroniowo – żuchwowych.
 • Utrudnione leczenie protetyczne - np. z powodu przodozgryzu, zgryzu otwartego, zgryzu głębokiego lub wad zębowych.


Stomatologia CICHOŃ Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej,
30-108 Kraków, Marcina Borelowskiego-Lelewela 13,
Mapa dojazdu, tel. +48 (12) 294 11 00, E-mail: biuro@stomatologiacichon.plZgodnie z art. 13 ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, czytaj więcej...

Zgodnie z art. 13 ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stomatologia Bartosz Cichoń Kraków (30-108 ), Ul. Borelowskiego - Lelewela 13,
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych: ochronadanych@stomatologiacichon.pl, tel. 795 400 638,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu nawiązania kontaktu na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora,
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa oraz podmioty będące zaangażowane w kontakt,
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 5 lat
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego,
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych może skutkować niemożliwością nawiązania kontaktu