Flags pl en
Periodontologia
PODSTAWOWE INFORMACJE
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.

WSKAZANIA
Periodontologia przychodzi z pomocą w sytuacjach, gdy pacjent zauważy u siebie jeden lub więcej z poniższych objawów:

 • zaczerwienienie i krwawienie dziąseł
 • odsłonięcie szyjek zębowych
 • nadwrażliwość na zmiany temperatury
 • rozchwianie i przemieszczanie się zębów
 • nieprzyjemny zapach z ust

Przyczyną chorób przyzębia może być próchnica i niedokładnie wyleczone zęby, jak również nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne. Tkanki przyzębia są szczególnie delikatne, nie należy zatem bagatelizować objawów mogących być oznaką najczęstszej choroby pariodontologicznej, paradontozy.

STOSOWANE ROZWIĄZANIA I PRZEBIEG LECZENIA

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz ewentualnych zdjęć RVG lekarz opracowuje indywidualny plan leczenia. W Stomatologii Cichoń oferowane są następujące specjalistyczne zabiegi periodontologiczne:

Kiretaż zamknięty (poddziąsłowy)
Zabieg mający zastosowanie w przypadku obecności kieszonek przyzębnych, w których zbierać się mogą resztki pokarmowe i odkładać kamień. Procedura ta polega na oczyszczeniu kieszonki z kamienia oraz bakterii, dzięki czemu eliminuje się powstały stan zapalny. Zabieg wykonany jest w znieczuleniu miejscowym.

Kiretaż otwarty
Jest to zabieg polegający na oczyszczeniu korzenia zęba z kamienia, a następnie uzupełnieniu brakującej tkanki specjalnym materiałem (sztuczną kością). Dzięki tej procedurze przyzębie zostaje wyleczone, co z kolei zmniejsza ruchomość zębów. Od kiretażu zamkniętego odróżnia się stopniem odchylenia dziąsła podczas zabiegu.

Skaling
Zabieg polegający na usunięciu złogów nazębnych przy pomocy energii drgań ultradźwiękowych skalera. W zależności od ilości kamienia, trwa on od 15 do 30 minut. Jest zabiegiem bezbolesnym. Po skalingu pacjent wraca do codziennych czynności bez żadnych ograniczeń.

Piaskowanie
Polega na nakierowaniu na całą powierzchnię zębów specjalnie wypreparowanego piasku pod wysokim ciśnieniem. Drobinki te dokładnie, i w bezpieczny sposób, oczyszczają i wygładzają szkliwo zębów. Podczas piaskowania płytka nazębna zostaje usunięta w niemal100 %.
Tak oczyszczone zęby zaleca się poddać zabiegowi fluoryzacji, w celu wzmocnienia i zabezpieczenia ich szkliwa.

Periodontologia

Zęby naszego pacjenta przed oraz po zabiegu pełnej higienizacji jamy ustnej. U pacjenta wykonano skaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

INSTRUKCJE DLA PACJENTA
Po zakończeniu zabiegów hignienizacji (piaskowanie, skaling) na godzinny okres czasu zaleca się wstrzymanie od spożywanie napojów i pokarmów.

PROFILAKTYKA
W przypadku problemów z dziąsłami profilaktyka odgrywa kluczową rolę. Bardzo ważne jest regularne (co najmniej raz w roku) wykonywanie profesjonalnego zabiegu oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.
Nie bez znaczenia pozostają również sposób, w jaki szczotkujemy zęby oraz dobór i częstotliwość wymiany szczoteczki do zębów. Równie istotna jest jakość pasty i płynu do higieny jamy ustnej.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak szczotkować zęby?
Technikę szczotkowania dobierze najlepiej dla państwa lekarz lub higienistka. Ważne, aby zęby były szczotkowane minimum przez 3 minuty, najlepiej po każdorazowym spożyciu posiłku lub słodzonego napoju.
Oprócz szczotkowania zębów należy je również oczyszczać. Do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych zalecamy nici dentystyczne, wykałaczki, irygatory.

Co wpływa na rozwój paradontozy?
Paradontoza wywoływana jest bezpośrednio przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Ich namnażanie zwiększa się, jeśli nie utrzymujemy właściwej higieny jamy ustnej.

Ryzyko wystąpienia paradontozy zwiększają m. in.

 • nierówno rosnące zęby,
 • choroby reumatoidalne,
 • cukrzyca,
 • długo utrzymujące się braki witamin
 • czynniki genetyczne

Do grup zwiększonego ryzyka wystąpienia paradontozy zalicza się palaczy papierosów oraz osoby nadużywające alkoholu. Zapadalność na tą chorobę rośnie z wiekiem.

Przypominamy że warunkiem powodzenia leczenia i zachowania gwarancji jest odbywanie w naszych gabinetach wizyt kontrolnych minimum co 6 miesięcy.


Stomatologia CICHOŃ Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej,
30-108 Kraków, Marcina Borelowskiego-Lelewela 13,
Mapa dojazdu, tel. +48 (12) 294 11 00, E-mail: biuro@stomatologiacichon.plZgodnie z art. 13 ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, czytaj więcej...

Zgodnie z art. 13 ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż:
 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Stomatologia Bartosz Cichoń Kraków (30-108 ), Ul. Borelowskiego - Lelewela 13,
 2. kontakt z Inspektorem Ochrony Danych: ochronadanych@stomatologiacichon.pl, tel. 795 400 638,
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu nawiązania kontaktu na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora,
 4. odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa oraz podmioty będące zaangażowane w kontakt,
 5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 5 lat
 6. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 7. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego,
 8. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych może skutkować niemożliwością nawiązania kontaktu